Skip to content Skip to footer

Cechy dobrego programu księgowego dla firm

Programy finansowo-księgowe to niekiedy skomplikowane twory, których obsługa na pierwszy rzut oka może przerażać przeciętnego księgowego. W rzeczywistości nie są tak skomplikowane jak się wydaje, a dzięki kilku przydatnym funkcjom można uprościć swoją pracę. Jakie moduły powinien posiadać dobry program księgowy dla firm?

Środki trwałe

W wielu firmach pojawiają się aktywa, które uznawane są za środki trwałe. Udokumentowanie ich zakupu, amortyzacja lub rozliczenie wydatków ponoszonych na eksploatację wymaga dużej uwagi ze strony księgowego. Programy księgowe dla firm, które pozwalają na prowadzenie ewidencji środków trwałych mogą automatycznie zaksięgować miesięczną amortyzację oraz umożliwić wygenerowanie niezbędnych dokumentów, np. OT – przyjęcie środka trwałego lub LT – likwidacja środka trwałego.

Analizy finansowe

Firmy rozliczające się na podstawie ksiąg handlowych zobowiązane są do okresowego sporządzania sprawozdań finansowych. Te mniejsze, rozliczające się w formie uproszczonej, również wykonują podstawowe analizy finansowe. Oprogramowanie dla firm do prowadzenia księgowości powinno posiadać możliwość wygenerowania sprawozdania finansowego, bilansu za dany okres lub rachunku zysków i strat w obu wariantach – porównawczym i kalkulacyjnym.

Rejestry VAT i Jednolity Plik Kontrolny

Dużą odpowiedzialnością są rozliczenia podatku VAT. Dobre programy finansowo-księgowe pozwalają nie tylko na prowadzenie takich rozliczeń, ale również generują rejestry VAT.

Od początku 2018 roku każda firma, która jest czynnym podatnikiem VAT, ma obowiązek co miesiąc przesyłać do Ministerstwa Finansów drogą elektroniczną Jednolity Plik Kontrolny VAT, czyli zestawienie i podsumowanie wszystkich transakcji, które mają wpływ na wysokość podatku VAT. Programy księgowe dla firm muszą mieć funkcję generowania JPK VAT, a te wysokiej jakości pozwolą także na jego przesłanie do ministerstwa.

Deklaracje podatkowe i ubezpieczeniowe

Oprogramowanie dla firm pozwalające na samodzielne prowadzenie rozliczeń musi mieć jeszcze jedną, ważna funkcję – możliwość wygenerowania deklaracji podatkowych i ubezpieczeniowych. Terminowe rozliczanie się z urzędem skarbowym i ZUSem to jeden z warunków prawidłowego funkcjonowania firmy, a program księgowy powinien ułatwiać przedsiębiorcom spełnienie tego obowiązku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.bossplus.pl/

Leave a comment