Na rynku inwestycji mamy naprawdę duży wybór ciekawych opcji, generujących mniej lub bardziej stabilny zysk. Oczywiście, aby był on zadowalającej wysokości, trzeba dobrze przemyśleć, w co zainwestować. Wiele będzie zależało od tego ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na ten cel. Jeżeli nasze oszczędności sięgają rzędu kilkuset tysięcy lub nawet kilku milionów, to ciekawym pomysłem na rozwinięcie biznesu są działki komercyjne.
Jak zarobić na inwestycji?
To nie tylko sposób na to, by jakoś ulokować gotówkę, ale by dodatkowo co roku uzyskiwać jej naprawdę dużo więcej. Można robić to na dwa sposoby. Jednym z nich jest wynajęcie powierzchni jaką stanowią działki komercyjne pod jakąś inwestycję. To dobra opcja w sytuacji, kiedy nie chcemy samodzielnie rozwijać na tym terenie żadnej działalności, zaś jakiś inwestor jest zainteresowany tym, by podnająć od nas grunt i co miesiąc płacić nam za jego użytkowanie. To czysty zysk bez praktycznie żadnego wysiłku
Druga forma inwestowania w działki komercyjne wiąże się z prowadzeniem na takim gruncie przynoszącego zyski biznesu. Oczywiście powinien być on zaplanowany na miarę wielkości gruntu, naszych osobistych preferencji czy też umiejętności lub kwalifikacji. A może na takiej działce komercyjnej da się założyć biznes oparty na pasji?
Co brać pod uwagę przy kupnie?
Z pewnością największe zainteresowanie budzi stosunek wielkości działki do ceny. Ten jest jednak zmienny i zależy od wielu czynników, między innymi od tego, w jaki sposób ulokowane są działki komercyjne. Jeżeli położone są one w niedalekiej odległości dużych miast, przy drodze dojazdowej do nich, z pewnością deweloper nie sprzed ich tanio, ponieważ mają one bardzo duży potencjał biznesowy.
Podobnie jeżeli chodzi o działki na terenach turystycznych, na przykład nad morzem czy na Mazurach. Przed ostateczną decyzją o zakupie dobrze jest zapoznać się z aktualnymi cenami działek w poszczególnych częściach kraju, by nie przepłacić. Być może sprzedawać ulegnie małym negocjacjom cenowym.
Jaki biznes założyć?
Przykładem może być szeroko pojęta branża noclegowa, szczególnie w miejscowościach turystycznych czy przy dużych miastach, na przykład stolicy. Co prawda zbudowanie hotelu czy pensjonatu pochłania spore koszty, jednakże z pewnością będzie przynosić oczekiwany zysk.
Inną opcją jest oczywiście handel. Niezależnie od tego, jaki rodzaj działalności chcemy uprawiać na nowo zakupionej działce komercyjnej, należy się dowiedzieć, jakie obostrzenia i przepisy będą nas obowiązywać. Kolejną sprawą jest sporządzenie naprawdę rzetelnego biznesplanu.
Artykuł powstał we współpracy z GTB Metropolis