Skip to content Skip to footer

Profesjonalne CV bez historii zatrudnienia

Każda, dorosła osoba prędzej czy później będzie musiała podjąć się swojej pierwszej pracy w życiu. Nawet jeśli będzie aplikować na stanowisko niewymagające wcześniejszego doświadczenia musi przedstawić życiorys zawodowy. Jak stworzyć profesjonalne CV jeśli nie mamy co do niego wpisać?

Wybór szablonu


Większość osób pisanie CV rozpoczyna od poszukiwania gotowego wzoru w sieci. Korzystanie z takich szablonów nie jest złe, jednak lepiej korzystać z nich ostrożnie. Osoby prowadzące rekrutację są obyte z tymi najpopularniejszymi, od razu wykryją czy kandydatowi zechciało się nanieść choćby najmniejsze modyfikacje. Edytując szablon pamiętajmy o odpowiednim sformatowaniu go – usunięcie zbędnych stopek, wyrównanie, usunięcie rubryk, których nie mamy czym wypełnić.

Podkreślenie inicjatywy


Osoby kończące studia nawet jeśli jeszcze nie pracowały, w swoim życiu nabrały wielu doświadczeń, które mogą pomóc w zdobyciu posady. Pamiętajmy, że czynny udział w kołach naukowych, pomoc w ramach wolontariatu, dorywcze prace sezonowe są naszymi atutami, jeśli tylko odpowiednio je opiszemy. Podkreślmy, jakie nauki wynieśliśmy z konkretnych działań oraz jak mogą nam one pomóc na danym stanowisku.

Umiejętności


Architekci kariery często podkreślają, że osoby bez doświadczenia zawodowego często nadużywają tej rubryki. Pragniemy się w niej wykazać, jednak często wypisujemy banały. Kreatywność, odpowiedzialność, przedsiębiorczość muszą być odpowiednio umotywowane. Jeśli pochwalimy się którąś z cech powinniśmy potrafić się z tego obronić w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Profesjonalne CV nie może być laniem wody, a przecież każdy posiada jakieś umiejętności, którymi może się poszczycić.

Zainteresowania


Kolejny, nadużywany element wśród niedoświadczonych aplikantów. Ogólne informacje, takie jak książka, film, kulinaria można spotkać w każdym CV, niestety jednak aplikantom często zdarza się tutaj kłamać. Rekruterzy lubią zadawać pytania pomocnicze, z pewnością spytają się, jakie książki lubi czytać rozmówca jeśli w życiorysie twierdzi, że się nimi interesuje. Dlatego zanim rozpoczniemy pisanie CV zastanówmy się, co naprawdę nas pasjonuje, i rozwińmy temat. Np. zamiast słowa książki, użyjmy terminu literatura współczesna, amerykańska itp. Określmy, jaki rodzaj kina nas najbardziej interesuje, zamiast wpisywać lakoniczne słowo film.

Źródło artykułu https://kreatorzykariery.pl/.