Skip to content Skip to footer

Praca za granicą jako opiekunka osoby starszej – dla kogo?

Chociaż w Polsce bez większych problemów można znaleźć pracę, to niestety zarobki pozostawiają wiele do życzenia. To, dlatego coraz więcej osób decyduje się na wyjazd za granicę. Głównym kierunkiem emigracji zarobkowej są Niemcy. Jak wygląda praca opiekunki osoby starszej i dla kogo taka praca będzie odpowiednia?

Gdzie szukać pracy?

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, wiele Polek decyduje się na wykonywanie takiego zawodu, który wcale nie jest taki łatwym, jak może się wydawać. Opiekunka osoby starszej przeważnie wprowadza się do domu czy mieszkania swojego podopiecznego i sprawuje nad nim opiekę całodobowo. Przeważnie są to starsi, schorowani ludzie, którzy nie radzą sobie z codziennymi czynnościami, w czym trzeba im pomóc. Niektóre oferty pracy dla opiekunek w Niemczech dotyczą osób chorych, które są leżące lub poruszają się na wózku inwalidzkim.

Bardzo dużo ofert pracy dla opiekunek w Niemczech można znaleźć w sieci, na portalach ogłoszeniowych oraz na stronach agencji pośrednictwa pracy. Chociaż wyjeżdżając do pracy z pomocą agencji pracy procent zarobków musimy przekazać firmie, która umożliwiła nam wyjazd, to praca jest legalna, otrzymuje się ubezpieczenie, a lata pracy liczą się do emerytury.

Kto może pracować jako opiekunka?

Praca jako opiekunka wcale nie jest łatwa, szczególnie jak podopieczny ma problemy z poruszaniem się lub jest leżący. W tym wypadku trzeba mieć dużo siły, aby móc pomóc mu przemieścić się z wózka do łóżka czy pomóc podczas kąpieli. Problem można mieć nawet z samym pchaniem wózka podczas spaceru, jeżeli osoba starsza jest większych rozmiarów. Oprócz opieki nad podopiecznych bardzo często do obowiązków opiekunki należy również przygotowywanie posiłków, sprzątanie w domu czy towarzyszenie podczas wizyt u lekarza.

Kolejna ważna sprawa to znajomość języka niemieckiego. Trudno wyobrazić sobie codziennego funkcjonowania i komunikowania się z podopiecznym czy jego rodziną bez znajomości języka. Oczywiście nie jest wymagane perfekcyjne władanie w mowie i piśmie językiem niemieckim, ale trzeba potrafić bez problemów komunikować się z otoczeniem podczas codziennych obowiązków. Poza tym osoba starsza potrzebuje towarzystwa, osoby, z którą mogłaby porozmawiać, ta kwestia również jest ważna.

Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care

Leave a comment