Skip to content Skip to footer

Cenne właściwości węglików spiekanych

Węgliki spiekane różnią się między sobą. Dlatego czas potrzebny na wyprodukowanie z niego określonego elementu konstrukcyjnego, zależy od jego wielkości, wymaganej jakości oraz żądanych kształtów geometrycznych. Dlatego nie da się dokładnie określić, ile tak naprawdę potrwa wykonanie jednego elementu. Zazwyczaj jest to ustalane indywidualnie w zależności od danej konstrukcji. Jednak gotowe elementy konstrukcyjne mogą nadawać się na złom węglika spiekanego, dzięki czemu zostaną przetworzone i ponownie zastosowane w innych celach.

Skład i mikrostruktura węglików spiekanych

Poszczególne gatunki węglików spiekanych mają bardzo różne właściwości, które zależą od ich składu oraz mikrostruktury. Zasadniczo dzielą się na grupy, z których każda wykorzystywana jest w innych celach. Na skup węglika spiekanego trafiają m.in. materiały przeznaczone do obróbki plastycznej, które można wykorzystać o obróbki plastycznej oraz ochrony przed korozją i zużyciem różnych narzędzi. Je również można zanieść do skupu węglika. Inne znajdują swoje zastosowanie np. w górnictwie oraz są używane do obróbki skrawaniem. Elementy wykonane z węglików spiekanych są zazwyczaj produkowane w sposób indywidualny, dzięki czemu można je dopasować do bardzo specyficznych wymagań.

Struktura ziarna

Na złom węglika spiekanego trafiają elementy, które różnią się na przykład udziałem spoiwa oraz wielkością ziaren. Właściwości te określane są na podstawie składu. Można je osiągnąć lub wzmocnić na skutek zmian struktury, które uczynią węgliki spiekane odpowiednio bardziej twardym, odpornym na zużycie lub ciągliwym tworzywem. Materiał jest zasadniczo tym twardszy, im drobniejsze jest zastosowane w nim ziarno. Natomiast im jest ono grubsze, tym większą odporność na pękanie wykazuje węglik spiekany. Na skup węglika spiekanego dostarczyć można elementy konstrukcyjne wyprodukowane na podstawie tworzywa z ziarnem o każdej strukturze ziarna.

Łączenie i obróbka węglików spiekanych

Do skupu węglików spiekanych – http://www.stellmet.pl/oferta,4,zlom_weglikow_spiekanych trafiają również elementy powstałe w wyniku łączenia, np. lutowania, klejenia, kurczenia, zaciskania, prasowania czy też skręcania. Węgliki spiekane łączyć można z wieloma całkowicie innymi materiałami, na przykład tworzywami sztucznymi oraz metalami. Można je również obrabiać, na przykład częściowo lub w wyprasce surowej. Precyzja obrabiania węglika spiekanego jest bardzo wysoka, dzięki czemu powstaje w ten sposób wiele przedmiotów, narzędzi czy elementów konstrukcyjnych. One również mogą trafić na każdy dobry złom węglika spiekanego.