CV to dokument, który najczęściej jako pierwszy trafia do pracodawcy. To swoistego rodzaju przekaz od przyszłego pracownika do pracodawcy, u którego ten chciałby pracować. Dlatego też warto się trochę postarać, by idealne CV było estetyczne, czytelne, jasne i zawierało wszystkie potrzebne informacje. Co obowiązkowo musi się w nim znaleźć? Poniżej kilka wskazówek.
1. Dane osobowe
Imię, nazwisko, adres, zamieszkania, telefon kontaktowy – to pierwsza informacja dla pracodawcy o osobie, która się o pracę w jego firmie. Te dane również mają znaczenie w przypadku niektórych stanowisk. Np. osoby starsze nie zawsze mogą pracować w trudnych warunkach. A osoby młody nie mają tyle doświadczenia, by sprostać niektórym zadaniom.
2. Wykształcenie
To ważny punkt w każdym CV. Najlepiej w rubryce wykształcenie zawsze informacje od szkoły średniej wzwyż. Informacje dotyczące podstawówki czy gimnazjum są zbędne i nic nie wnoszą do żadnej pracy (chyba, że idealne CV pisze osoba mająca dopiero co 18 lat). Wykształcenie, studia, studia podyplomowe czy przebyte kursy i szkolenia to ważna informacja dla pracodawcy. W ten sposób dowiaduje się, iż pracownik chętnie zdobywa wiedzę i nowe umiejętności. To również oznacza, iż taka osoba jest kreatywna i gotowa podjąć nowe wyzwania.
3. Doświadczenie zawodowe
W tym miejscu należy bardzo dokładnie i precyzyjnie opisać swoją dotychczasową karierę. Wszelkie informacje o dotychczasowym zatrudnieniu (wraz z dokładnymi latami), zajmowanym stanowiskiem oraz opisem wykonywanych obowiązków są jak najbardziej mile widziane. Przyszły pracodawca wprost otrzymuje w ten sposób informacje o tym, co pracownik umie i czym się zajmował w poprzednich firmach. Dobrze jest również pokryć ten punkt dokumentami dołączonymi do CV. Wszelkie referencje od poprzednich pracodawców są jak najbardziej wskazane.
4. Zainteresowania
Ten punkt wiele osób omija. To duży błąd, gdyż wielu pracodawców nawet na rozmowach rekrutacyjnych często pyta swoich przyszłych pracowników, co robią w czasie wolnym, jakie mają zainteresowania oraz hobby. To ważna informacja, iż każdy człowiek poza konkretną pracą ma jakiej ciekawe zajęcia. Sport, ulubiona muzyka, filmy czy podróże – zawsze warte są uwagi i dobrze je wpisać w tym miejscu o ile stanowią przedmiot naszych fascynacji.
5. Zdjęcie
Zdjęcie to ważny element każdego CV. Musi być ono jednak oficjalne. Najlepiej, gdy dodamy typowe zdjęcie legitymacyjne lub dowodowe.