Nie od dziś wiadomo, że dobre CV to klucz do zainteresowania naszą osobą potencjalnego przyszłego pracodawcy. Dlatego też w internecie oraz w prasie można spotkać ogłoszenia profesjonalnych osób, które oferują swoje usługi w napisaniu klientom dobrego, profesjonalnego CV. Co napisać w CV, by zachęcić przyszłego pracodawcę do spotkania z nami? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Klucz do sukcesu
Osoby, które rekrutują w dużych firmach pracowników bardzo często opisują sytuację, iż dokument jakim jest CV pracownika – nie zawsze wygląda estetycznie i jest precyzyjnie napisany. W wielu z nich panuje chaos informacyjny, który tak naprawdę nic szczególnego nie mówi o osobie, która stara się o pracę. Zdarza się także, że niektóre osoby, nie przywiązują wagi do tego dokumentu i tworzą go „na kolanie” – nie dbając ani o logikę, ani o chronologię wydarzeń – co oczywiście nie wpływa na dobrą ocenę kandydata na samym początku. Dlatego też, warto podejść do tematu bardzo poważnie i dokładnie ocenić co powinno się w nim znaleźć, jakie informacje będą ważne dla naszego przyszłego pracodawcy oraz co swoją osobę możemy wnieść na dane stanowisko. Wszystko to jest bowiem bardzo ważną wskazówką dla naszego przyszłego pracodawcy.
Co napisać w cv?
Co napisać w cv, by przyszły pracodawca zwrócił na nas uwagę? Przede wszystkim jest to dokument, który powinien zawierać prawdziwe informacje o nas i naszej drodze zawodowej, dlatego też pisanie nieprawdy jest niedozwolone.
Każda informacja zawarta w CV może być sprawdzona przez pracodawcę, a my jako kandydaci powinniśmy posiadać inne stosowne dokumenty, by w razie potrzeby potwierdzić np. zatrudnienie u danego pracodawcy lub dyplom z ukończonego kursu ( o którym pisaliśmy w cv). I tak oto, w cv warto skupić się na naszej edukacji i drodze zawodowej. Warto zawrzeć więc ukończone szkoły (wraz z konkretnymi datami) oraz wypisać kolejno miejsca pracy (oraz stanowisko, które zajmowaliśmy), by przybliżyć danemu pracodawcy naszą ścieżkę kariery. Jeżeli jesteśmy osobami, które bardzo często zmieniały pracę – warto skupić się na wypisaniu miejsc pracy, które związane są tematycznie z daną ofertą pracy, na którą odpowiadamy. I tak np. starając się o prace przedstawiciela handlowego – niekoniecznie musimy wspominać, iż na studiach pracowaliśmy przez dwa lata rozdając ulotki, jeżeli po studiach pracowaliśmy jako przedstawiciel handlowy u kilkunastu znanych w całej Polsce firm. Zawarcie konkretnych i precyzyjnych informacji to klucz do dobrego, profesjonalnego cv.