Skrzyniopalety coraz częściej pojawiają się w sklepach. Coraz łatwiej jest je kupić, więc coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z nich. Nic w tym dziwnego, są bardzo praktyczne i mają mnóstwo zastosowań.
Najogólniej rzecz biorąc
Skrzyniopalety plastikowe przede wszystkim służą do przechowywania towarów w czasie transportu i dystrybucji. Są wytrzymałe i można je sztaplować, czyli układać w stosy. Skrzyniopalety, nie zajmują więc wiele miejsca. Dlatego znalazły zastosowanie w branży przemysłu owocowego, mięsnego, jak i w przemyśle metalurgicznym. Skrzyniopalety są lekkie, w porównaniu z towarami jaki mogą przenosić. Są też dostosowane do współpracy z wózkiem widłowym, więc są bardzo cenione w transporcie i magazynowaniu.
Dostosowanie skrzyniopalet do różnych zastosowań
Skrzyniopalety mogą różnić się parametrami, w zależności od tego, do czego są wykorzystywane. Na szczęście, wybór skrzyniopalet jest tak duży, że można bez trudu dopasować jakąś do potrzeb własnego przedsiębiorstwa. Przede wszystkim należy zastanowić się jaki dokładnie rozmiar skrzyniopalety plastikowej będzie potrzebny. Musi być dostosowany do miejsca magazynowania oraz samochodu. Później, należy zastanowić się czy lepsza będzie wersja lita, czy ażurowa. Oczywiście, do przewożenia wszelkiego rodzaju drobiazgów – lepiej wybierać wersję całkowicie zabudowaną. Warto wiedzieć, że można znaleźć skrzyniopalety wyposażone we własne kółka. W takich wypadku, nie ma potrzeby przewożenia ich wózkiem widłowym. Jeżeli, nie zależy nam na kołach – to można wybrać klasyczny model na płozach lub klockach.
Żywność
Oczywiste jest, że skrzyniopalety, które są wykorzystywane w przemyśle spożywczym mają inne charakterystyczne cechy. Przede wszystkim muszą mieć atesty, które świadczą o tym, że są one przeznaczone do kontaktu z żywnością. Ważne jest też, aby pamiętać o zachowaniu właściwej higieny. Mogą ją zapełnić skrzyniopalety plastikowe. Są wytrzymałe i można je dezynfekować, a doraźnie nawet płukać wodą z węża. W razie korzystania z wielu skrzyniopalet, można zakupić wiele pojemników w różnych kolorach i przeznaczyć każdy, w zależności od zastosowania, np. czerwony dla mięsa, biały dla pieczywa, zielony dla warzyw. W ten sposób, uniknie się mieszania i ciągłego zamieniania skrzyniopalet między sobą. Jest to szczególnie ważne w przypadku kontaktu z surowym mięsem.