Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, prowadzenie własnej działalności wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Produkcja towarów często wiąże się z licznymi wyzwaniami, którym jak najszybciej trzeba podołać. Jednym z pierwszych problemów jest wybór właściwego wyposażenia magazynu. Z tego powodu warto dowiedzieć się, o czym należy pamiętać podczas zakupu palet i co zrobić, aby zainwestować w te najlepsze.
Dlaczego na paletach nie warto oszczędzać?
Niektórzy przedsiębiorcy bardzo starają się zredukować koszty prowadzenia własnej działalności. Zdarza im się przy tym zapominać, że cena często idzie w parze z jakością i dlatego z pozoru tańsze produkty, nie zawsze są opłacalne. Przykładowo, wiele osób decyduje się na zakup drewnianych palet do magazynu, ponieważ z reguły są dużo tańsze niż palety plastikowe.
Niestety w dalszym rozrachunku okazuje się, że tworzywa sztuczne są bardziej wytrzymałe i nie wymagają tak częstych napraw czy wymian, co artykuły wykonane z drewna. Uczciwy producent palet zawsze informuje swoich klientów, jakie są zalety i wady danych palet, ale mimo to warto samemu wiedzieć o nich trochę więcej, żeby być świadomym swoich zakupów.
Czym wyróżniają się plastikowe palety?
Choć przez wiele lat ogromną popularnością cieszyły się palety wykonane z drewna, to z czasem dużą przewagę nad nimi zyskały te produkowane z tworzywa sztucznego. Stało się tak, ponieważ mimo nieco wyższej ceny, charakteryzują się niezwykłą trwałością oraz lekkością, która jest bardzo ważna podczas pracy na magazynie i w transporcie. Co więcej, plastikowe palety są odporne na działanie różnych chemicznych czynników, a także dużo trudniej jest je uszkodzić podczas przewożenia. Dzięki temu maleje ryzyko, że dojdzie do uszkodzenia towaru, co często wiąże się z dodatkowymi kosztami. Na szczególną uwagę zasługuje też łatwość, z jaką się je czyści. Nie wymagają stosowania specjalnych środków, a każdy zakamarek bez większych trudności można dokładnie umyć. W ten sposób praca na magazynie przebiega w znacznie szybszym tempie i jest bardziej wydajna.
Mimo to trzeba pamiętać, że drewniane palety są często łatwiejsze do naprawy. W przypadku różnego rodzaju pęknięć czy złamań szybko można wymienić wadliwy element, co nie jest takie proste w przypadku plastikowych palet. Drewno nie jest jednak odporne na działanie czynników atmosferycznych czy różnych środków chemicznych, dlatego też znacznie częściej ulega uszkodzeniom niż palety wykonane z tworzywa sztucznego.