Robotyka w przemyśle stale się rozwija. Dzisiaj wiele zakładów przemysłowych wykorzystuje specjalistyczne roboty wspomagające ich codzienne funkcjonowanie. Czym jednak dokładnie jest robot przemysłowy?
Robot przemysłowy – podstawowe informacje
Robotem przemysłowym określa się manipulacyjne urządzenie, które jest automatycznie sterowane i programowalne. Może ono posiadać właściwości manipulacyjne, lokomocyjne, może być mobilne albo działać stacjonarnie i tworzy stanowiska zrobotyzowane.
W porównaniu do mechanicznych manipulatorów możliwe jest programowanie robotów przemysłowych, co oznacza, że mogą posiadać one znacznie szerszy zakres funkcji. Funkcje te mogą być dopasowane do konkretnego przeznaczenia i miejsca zastosowania robota – bez zmiany jego układu sterowania czy mechaniki.
Początki i rozwój robotyki przemysłowej
Pierwszy robot spełniający wymogi robota przemysłowego został skonstruowany już w 1937 roku. Za początki robotyki przemysłowej uznaje się jednak lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, gdy w USA rozpoczęto konstruować pierwsze roboty tego typu, głównie manipulacyjne.
Aktualnie robotyka przemysłowa stale rozwija się intensywnie. W branży działa wielu producentów, którzy wprowadzają do użycia coraz to nowsze modele robotów o szerokim zastosowaniu.
Jednym z najbardziej popularnych robotów przemysłowych na całym świecie jest IRB 2400 firmy ABB, ale w użyciu znajdują się także roboty wielu innych marek, na przykład:
• Fanuc.
• KUKA.
• COMAU.
• Wittmann.
Roboty przemysłowe stosowane w coraz większej liczbie zakładów
Dzisiaj stanowiska zrobotyzowane używane są w wielu różnych zakładach przemysłowych, w tym także w Polsce.
Roboty przemysłowe stosowane są w wielu różnych dziedzinach, w tym między innymi w przemyśle motoryzacyjnym i elektromaszynowym, w przemyśle chemicznym, medycznym, w budownictwie, transporcie, rolnictwie czy w górnictwie. Zastępują człowieka tam, gdzie praca jest uciążliwa, a także niebezpieczna.
Aby rozpocząć pracę z na stanowiskach zrobotyzowanych, konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy w ramach ich obsługi. Również konieczne jest programowanie robotów przemysłowych, czyli tworzenie programów ich działania. Aktualnie programowanie robotów przemysłowych uczone jest na specjalistycznych kursach, które przekazują kompleksową wiedzę i umiejętności dotyczące ich obsługi.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.