Choć sublimacja jest zjawiskiem typowo chemicznym, to już od dość długiego czasu budzi ogromne zainteresowanie specjalistów pracujących w poligraficznej branży. Efektem ciężkiej pracy i tego zainteresowania są wydruki sublimacyjne.
Czym jest nadruk metodą sublimacji
W druku wykorzystującym zjawisko sublimacji podstawą jest praca z wykorzystaniem bardzo wysokiego ciśnienia oraz bardzo wysokiej temperatury. W tym przypadku, aby powstały wydruki sublimacyjne, niezbędne jest także wykorzystanie specjalnej folii, bez której nadruk tak naprawę nie powstanie (jej stosowanie wiąże się przede wszystkim z tym, że ten typ druku wykorzystywany jest na dość nietypowych powierzchniach, bardziej wymagających w przygotowaniu i umieszczeniu na nich druku). Taka folia przygrzewana jest do danego materiału pod wpływem temperatury (temperatura musi być tu dobrze dopasowana do jego rodzaju) – atrament zaczyna parować przenikając przy tym w strukturę danego materiału. Właśnie w taki wydawać by się mogło dość prosty sposób powstaje nadruk metodą sublimacji. Co ważne, powstające w ten sposób wydruki sublimacyjne charakteryzują się niezwykle dużą trwałością.
Czynniki decydujące o jakości wydruków
Aby nadruk metodą sublimacji był efektywny istnieje kilka obowiązkowych do spełnienia warunków. Największe znaczenie w tym przypadku mają następujące trzy aspekty:
-temperatura, która musi być nie tylko odpowiednio wysoka, ale również i bezbłędnie dobrana do materiału, na którym nadruk sublimacyjny będzie wykonywany;
-czas ma równie duże znacznie w przypadku nadruków sublimacyjnych, jak dobór odpowiedniej temperatury. Każdy nadruk, aby powstać musi mieć odpowiednią ilość czasu. W tym przypadku pośpiech jest najgorszym z możliwych doradców (choć warto także zaznaczyć, że druk sublimacyjny wcale nie należy to tych najbardziej czasochłonnych metody wykonywania nadruków);
-docisk/ciśnienie to kolejny parametr decydujący o tym, czy nadruk metodą sublimacji wygląda dokładnie tak, jak zostało to zaplanowane. W tym przypadku obowiązuje jednak bardzo prosta i często dość oczywista zasada – im większe ciśnienie/docisk, tym jakość powstałego wydruku jest zdecydowanie lepsza.Wydruki sublimacyjne to coś, co w szczególności upodobała sobie branża reklamowa, poszukująca coraz to nowszych i bardzo ciekawych sposób na reklamę.