Outsourcing księgowości – plusy i minusy dla firmy

Outsourcing księgowości – plusy i minusy dla firmy

Chcąc zmniejszyć obciążenia firmy i zyskać na wygodzie, warto rozważyć nowoczesne rozwiązania w jej zarządzaniu. Jednym z nich jest bez wątpienia outsourcing księgowości, czyli powierzenie opieki nad finansami zewnętrznemu podmiotowi, który zajmie się rozliczeniami i optymalizacją podatkową. Dlaczego warto wybrać ten model prowadzenia księgowości i na jakie korzyści można liczyć?

Czym jest outsourcing księgowości?

Outsourcing to rozwiązanie, które stosowane jest w wielu aspektach działalności firm – głównie w dziedzinie informatyki czy obsługi prawnej. Początkowo mało popularne dziś staje się coraz częstszą decyzją przedsiębiorców. Na czym polega outsourcing księgowości? To nic innego jak powierzenie obsługi księgowej zewnętrznemu, niezwiązanemu z firmą podmiotowi, który bierze na siebie odpowiedzialność za kontrolowanie przychodów i wydatków firmy oraz prawidłowe rozliczenie podatków.

Jakie korzyści niesie za sobą outsourcing księgowości?

Decydując się na outsourcing księgowości, przedsiębiorca może liczyć na większą wygodę i swobodę w prowadzeniu działalności. Jego podstawowe zalety to:
– Oszczędność w budżecie – Outsourcing księgowości wiąże się ze znacznie niższymi kosztami utrzymania niż księgowy na etacie. Firma nie tylko nie pokrywa kosztów pensji i składek, ale także opłat za dodatkową przestrzeń biurową, sprzęt i oprogramowanie. Specjaliści wyliczają, że na outsourcingu firmy oszczędzają od dwudziestu do nawet pięćdziesięciu procent wydatków.
– Maksimum bezpieczeństwa – Powierzenie obsługi prawnej sprawdzonemu biuru księgowemu to zwiększone bezpieczeństwo. Opieką nad finansami zajmą się doświadczeni księgowi, w przypadku których popełnienie jakiekolwiek błędu ograniczone jest do minimum.
– Zwolnienie z odpowiedzialności – Co więcej, przedsiębiorca może czuć się spokojny, że jeśli dojdzie do pomyłki, to nie on, a biuro księgowe poniesie odpowiedzialność. Ta przeniesiona zostaje na podmiot zewnętrzny, jeśli firma decyduje się na outsourcing księgowości.
– Lepsze zarządzanie firmą – Nie musząc martwić się prowadzeniem księgowości, przedsiębiorca zyskuje więcej czasu na zajmowanie się strategicznymi dla rozwoju firmy obszarami, dzięki czemu ta ma szansę lepiej i szybciej się rozwijać, a w konsekwencji przynosić większe zyski.

Outsourcing księgowości – na co uważać?

Outsourcing księgowości to tanie i wygodne rozwiązanie, jednak wybierając je, należy zachować ostrożność przy wybieraniu biura księgowego. Najlepiej upewnić się, że to posiada licencję ministerstwa i jest pozytywnie oceniane przez innych klientów. Tylko sprawdzone biuro zapewni rzetelną obsługę, a tym samym znacznie większy komfort prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Artykuł powstał we współpracy z firmą GLC