Wózki widłowe. O czym należy pamiętać?

Wózki widłowe. O czym należy pamiętać?

Wózki widłowe należą do najczęściej użytkowanych maszyn w przemyśle. Ze względu na swoją wszechstronność doskonale sprawdzają się w różnych miejscach. Pomagają wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba przenoszenia ładunków o dużych rozmiarach i wadze. Wózki widłowe wynajem czy zakup może być istotną inwestycją dla każdej firmy posiadającej własny magazyn. Warto wiedzieć, na co należy zwracać uwagę przy ich wybieraniu.

Znajdź odpowiedni model

Każdy producent czy wypożyczalnia wózkó widłowych posiada w swojej ofercie bardzo szeroki wybór tych maszyn. Poszczególne rodzaje wózków widłowych mogą różnie sprawdzać się w konkretnych warunkach.
Podstawową cechą wózka jest rodzaj napędu. Obecnie dostępne są wózki zarówno z silnikami spalinowymi i elektrycznymi, jak i z instalacjami LPG. Każde rozwiązanie ma oczywiście swoje wady, jak i zalety. Warto pamiętać, że wózki często pracują w stosunkowo niewielkich i zamkniętych przestrzeniach. Emitowane przez nie spaliny mogą być niebezpieczne dla zdrowia pracowników. Pod tym względem najlepiej wypadają więc wózki elektryczne.
Inne cechy wózków to między innymi ładowność czy kształt ładunków, które można nimi przewozić. W tym przypadku wszystko zależy od potrzeb w konkretnym miejscu. Trzeba z góry wiedzieć, jakimi towarami operuje się najczęściej w danym magazynie i który model wózka będzie w stanie podołać takim zadaniom.

Serwisowanie i naprawa wózków widłowych

Osobną kwestią jest fachowy serwis wózków widłowych. Warto od razu podjąć współpracę z takim producentem czy dystrybutorem wózków. który oferuje nam również wszystkie usługi serwisowe. Regularne serwisowanie wózków jest równie ważne, jak w przypadku samochodu. Jedynie dzięki temu mamy pewność, że nasz pojazd jest stale w dobrym stanie technicznym i nie zagrażają mu żadne awarie.
Serwis wózków widłowych mogą oferować zarówno dystrybutorzy tych pojazdów, jak i osobne firmy. Nigdy nie należy zaniedbywać tej kwestii. Lekceważące podejście do regularnego serwisowania może na nas sprowadzić niepotrzebne problemy i wydatki w przyszłości.

Kupić czy wynająć?

Jeśli w danym magazynie nie korzysta się z tych pojazdów cały czas, to wózki widłowe wynajem może być doskonałym rozwiązaniem. Czasami zwyczajnie nie opłaca się kupować nowego wózka, jeśli będzie on nam potrzebny jedynie od czasu do czasu. Każda dobra wypożyczalnia wózkó widłowych zaoferuje nam bardzo atrakcyjne warunki, szczególnie jeśli zdecydujemy się na stałą współpracę. Dzięki temu przy niższych kosztach można korzystać z wózka widłowego jedynie wtedy, gdy jest on rzeczywiście potrzebny.