Wycena przedsiębiorstwa może być nam niezbędna w wielu różnych sytuacjach np. podczas sprzedaży udziałów. Trzeba wiedzieć, że istnieje wiele sposobów na to, aby dowiedzieć się, ile warte jest przedsiębiorstwo. Istotne jest jednak to, by proces został przeprowadzony rzetelnie oraz fachowo. Nie każdy poradzi sobie z tym zadaniem.
Wycena na podstawie dochodów
Wycena przedsiębiorstwa do celów transakcyjnych może odbywać się na podstawie wysokości dochodów. Jest to powszechnie wykorzystywana metoda. W tym przypadku ważne jest to, aby wykonać prognozę przyszłych zysków z działalności. Oczywiście wartości muszą być zdyskontowane. Kluczową rolę odgrywa tutaj oczekiwana stopa zwrotu.
Opisywany sposób wyceny przedsiębiorstwa jest uznawany za praktyczny, a zarazem relatywnie łatwy w realizacji. Sprawdza się on w zdecydowanej większości przypadków. Trzeba jednak uwzględnić, że niezbędne będą nam rzeczywiste dane finansowe. Ponadto prognozowanie zysków wymaga sporego realizmu. Nie należy zawyżać dochodów.
Wycena na podstawie wartości majątku
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wycenić przedsiębiorstwo na podstawie wartości posiadanego majątku. Istotne jest to, aby zsumować posiadane aktywa. Oczywiście podczas obliczeń należy uwzględnić również zobowiązania. Powinny one zostać odjęte od aktywów, tak aby końcowy wynik był zgodny z rzeczywistym stanem.
Z wyceny majątkowej korzystają głównie przedsiębiorstwa, które opierają swoją działalność na aktywach trwałych. Mowa tutaj o m.in. zakładach przemysłowych, czy też produkcyjnych.
Wycena na podstawie porównań
Wycena wartości firmy może odbywać się poprzez porównanie z innymi podmiotami. Oczywiście takie przedsiębiorstwa muszą posiadać podobny profil działalności. W innym przypadku byłoby to kompletnie bez sensu. Należy również określić właściwe mierniki porównawcze. Wszystko po to, aby otrzymany wynik był zgodny z prawdą.
Plusem metody porównawczej jest fakt, że jest ona dość uniwersalna, a jednocześnie nieskomplikowana. Porównaniu poddaje się dochody, a także majątku. Jest to dobra opcja w przypadku przejęcia podmiotu gospodarczego, czy też fuzji. Omawiana metoda pozwala sprawnie i bezproblemowo określić potencjał danego przedsiębiorstwa.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC