Skip to content Skip to footer

3 powody, dla których prowadzi się audyt sprawozdań finansowych

Rewizja finansowa, inaczej audyt sprawozdań finansowych, jest rodzajem kompleksowej kontroli sprawozdania finansowego, którą prowadzi biegły rewident. Jakie są główne przyczyny prowadzenia audytów finansowych?

1. Wymogi Ustawy o rachunkowości

Zgodnie z przepisami Ustawy o rachunkowości, do prowadzenia audytów sprawozdań finansowych zobowiązane są określone podmioty.

Są to:
– banki i SKOK-i
– zakłady ubezpieczeniowe i reasekuracyjne
– spółki akcyjne poza tymi, które są w organizacji w momencie bilansowania
– jednostki działające na bazie prawa o funduszach inwestycyjnych, obrocie papierami wartościowymi
– inne jednostki, które zatrudniają średniorocznie co najmniej 50 osób, posiadają roczny bilans aktywów co najmniej 2,5 miliona euro, a także roczną sprzedaż netto na poziomie co najmniej 5 milionów euro

2. Kontrola wewnętrzna w jednostce

Również audyt sprawozdań finansowych może być przeprowadzony w celu kontroli wewnętrznej w jednostce – nie tylko tej, która zobowiązana jest do jego wykonania przepisami prawa. Rewizja tego typu może być przeprowadzona w każdej firmie przygotowującej okresowe sprawozdania finansowe.

Biegły rewident zajmujący się audytem sprawozdania finansowego może wskazać na ewentualne słabości w obszarze finansowym, a także znaleźć ich przyczyny oraz rozwiązania. Specjalista ten może w porę wychwycić poważne błędy, które mogłyby nieść ze sobą poważne skutki, na przykład podczas kontroli z Urzędu Skarbowego. Audyt sprawozdań finansowych będzie przy tym wsparciem przy planowaniu strategii finansowej firmy, budżetowaniu oraz kontroli założonych celów.

Audyt daje także dodatkowe wskazówki dla osób zarządzających daną jednostką. Porady udzielone przez biegłego rewidenta będą wówczas cennym wsparciem w dążeniu do jeszcze lepszych wyników finansowych.

3. Większe zaufanie wśród kontrahentów

Dodatkowo, przeprowadzenie audytu sprawozdania finansowego oraz udostępnienie sprawozdania z badania może być elementem budowy zaufania do firmy wśród jej kontrahentów.

Pozytywny wynik rewizji jest świadectwem, że firma działa prawidłowo – jest wypłacalna, przyszłościowo się rozwija. To cenne informacje dla kontrahentów firmy, dla inwestorów, banku, który ma udzielić kredytu inwestycyjnego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.

Leave a comment