Skip to content Skip to footer

Co dokładnie warto wiedzieć o due diligence?

Due Diligence w znacznej większości przypadków wykonywane jest przez inwestorów przed podjęciem ostatecznej decyzji o wejściu kapitałowym. Ponadto podczas badania analizie poddawana jest kondycja technologiczna, prawna, handlowa, a także finansowa przedsiębiorstwa. W ten sposób możliwe jest obiektywne ocenienie sytuacji finansowej czy operacyjnej danej firmy.

Ile czasu zajmuje badanie Due Diligence?

Należy mieć świadomość, że badanie razem z podsumowaniem ostatecznych wniosków oraz dokładną wyceną może trwać od tygodnia do nawet kilku miesięcy. Wszystko uzależnione jest bowiem nie tylko i wyłącznie od wielkości firmy, ale również złożoności procesów biznesowych czy zakresu działalności przedsiębiorstwa.

Ponadto istotny wpływ na czas trwania omawianego badania będzie miała konieczność pozyskania zewnętrznych ekspertów. W zdecydowanej większości przypadków ma to miejsce wtedy, gdy dane firma działa w bardzo niszowej specjalizacji. Rekomendowane jest oczywiście nieprzeszkadzanie ekspertom podczas kontroli, a także nieblokowanie dostępu do ważnych dokumentów.

Kiedy warto rozważyć Due Diligence?

Warto wiedzieć, że proces omawianego badania przeważnie rozpoczyna się w momencie, gdy dany sprzedający podejmuje decyzję o sprzedaży biznesu lub kiedy kupujący zaczyna rozpoznawać okazję do przejęcia przedsiębiorstwa.

Należy także mieć świadomość, że due Diligence jako badanie przedinwestycyjne stosowane jest w przypadku: połączenia spółek kapitałowych, sprzedaży akcji lub udziałów, sprzedaży przedsiębiorstwa, szukania przez firmę zewnętrznych inwestorów, restrukturyzacji, wprowadzania przedsiębiorstwa na giełdę.

Kto przeprowadza Due Diligence?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w zależności od typu oraz rodzaju transakcji, omawiany Due Diligence przeprowadzany jest przez doradców finansowych, prawników, konsultantów, doradców podatkowych, ekspertów technicznych czy specjalistów IT.

Godny uwagi jest również fakt, że Due Diligence jest najbardziej istotnym krokiem jeżeli chodzi o przejęcia czy fuzje dla strony kupującej. Pomaga bowiem w dokładnym zweryfikowaniu najbardziej kluczowych informacji.

Nie można również zapomnieć, że przeprowadzenie due diligence jest przywilejem w gestii kupujących, którzy chcieliby wiedzieć co dokładnie nabywają.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.

Leave a comment