CV to nasza wizytówka w świecie biznesu. A dobrze napisane spowoduje, że szybciej znajdziemy wymarzoną pracę. Jednak zanim zaczniemy pisać curriculum vitae powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Zatem co napisać w CV, by pracodawca zaprosił nas na rozmowę kwalifikacyjną?
Czego nie umieszczać w CV?
Rzeczy, które nas na starcie dyskwalifikują to przede wszystkim brak zamieszczonego zdjęcia. Większość CV ląduje w koszu jeżeli nie umieścimy na nim zdjęcia. Oczywiście musi one być odpowiednie, czyli opadają zdjęcia z wakacji, w bikini, w niestosownym stroju, z mocnym makijażem. Nie musi to być zdjęcie legitymacyjne, jednak powinno przedstawiać naszą twarz na jasnym i jednolitym tle. Drugim błędem, który również często się zdarza to podawanie zbyt dużo informacji. Nie należy umieszczać w CV miejsca urodzenia, ilości dzieci, czy adresu zamieszkania.
Te informacje są zbędne dla naszego pracodawcy, a powodują, że CV staje się mniej czytelne. Natomiast należy podać swój numer telefonu do kontaktu oraz adres email. Podając mail również należy zwrócić uwagę na jego domenę. Mail powinien być biznesowy więc wszelkie zdrobnienia nie powinny się w nim znaleźć. Najwygodniej założyć sobie adres mailowy z imieniem i nazwiskiem. W CV powinny się znaleźć tylko prawdziwe informacje. Chwaląc się znajomością języka obcego powinniśmy być przygotowani na pytanie rekrutacyjne zadane także w tym języku.
Co napisać w CV?
Jak wcześniej wspomniano, w CV należy zamieszczać jedynie prawdziwe informacje. Jeżeli chcemy się wyróżnić na tle innych kandydatów to może skorzystać z gotowego kreatora do pisania CV. Dzięki temu będzie ono przejrzyste i nieszablonowe. Natomiast warto postawić jednak na białe tło i czarną czcionkę. W dokumencie powinniśmy podać ostatnio ukończoną szkołę oraz dotychczasowe i obecne miejsce pracy. Warto pisać pełne daty zatrudnienia oraz zajmowane stanowisko i zakres obowiązków. Ważne informacje możemy zapisać pogrubioną czcionką, dzięki czemu staną się lepiej widoczne. Czyli podsumowując w dobrym CV powinny się znaleźć takie informacje, jak:
– dane osobowe,
– doświadczenie zawodowe,
– wykształcenie,
– znajomość języków obcych,
– umiejętności, kursy, szkolenia,
– zainteresowania (tutaj też należy pisać szczegółowe informacje, np. filmy Quentina Tarantino brzmi lepiej samo słowo „filmy).
Dobrze napisane CV to nasza wizytówka. Dzięki informacjom zawartym w dokumencie możemy starać się zdobyć wymarzoną pracę. W CV powinny znaleźć się jedynie prawdziwe informacje.